27 Şubat 2018 Sayı 117 Sayı 117
Medhal - Giriş

Yaşatan ve çalıştıran Allah’ın adıyla başlarız; şüphesiz ki hamd ancak O’nadır.

Medhal hareketini tanımlayarak başlamak gerekirse, Medhal; ideali, inançları, bugüne dair beklentileri ve yarına dair hayalleri olan birkaç gencin bir araya gelerek oluşturdukları birlikteliğin kurumsallaşmış halidir. Medhal, bir masa etrafında toplanıp ‘ilim’i ölçü olarak koyduktan sonra tartışılacak her konuyu bu süzgeçten geçirerek bir şeyler söylenmesi gerektiğini düşünen, ‘bilgi’yi kategorize etme gayretinde olan, büyük cümleler yerine büyük işler başarmanın önemine inanan, ‘var olan’ı ‘doğru olan’a dönüştürme gayreti ile hareket etmek için bir araya gelen herkesin yer bulabileceği bir çatı olmak için yola çıkan bir düşünce ve araştırma kuruluşudur.

Biz, bilgiyi maddi kaygılar ile sınıflandırmadan ürün ortaya koymanın heyecanı ile çalışma yapmanın önemine inanarak; eserleri, satış rakamlarını düşünmeden ilmi derecelerine göre sıralayarak piyasaya sürme hedefiyle yola çıktık.

Birinci sayısı ile siz değerli dostlarımıza sunduğumuz bu çalışma ile gerek bizim kendi bünyemizde yaptığımız çalışmaları gerekse ilim alanında yapılmakta olan diğer çalışmaları sunmak, düşüncelerinizi alıp değerlendirmek niyetindeyiz. Bilginin kendini sürekli yenilediği bir çağda yaşıyoruz; eksiklerimiz ve hatalarımız da olacaktır, elbet. Siz değerli okurumuzdan talebimiz, bu eksik ve hataları tarafımıza bildirmenizdir. Bütün çalışmalar gibi bizim naçizane çabamız da ancak bu yolla kemale erecektir.

Birinci sayımızda, sizlere, Ruhulkuran projesi hakkında detaylı bilgi sunmak istiyoruz. Ruhulkuran projesi Dr Lütfi Hocaoğlu ve ekibinin hazırlamış olduğu bir bilgisayar programıdır. Program Kur’an-ı Kerim üzerinde çalışma yapmak isteyenler için hazırlanmıştır. Medhal’in bu ilk sayısında Kur’an'daki fiil çekimlerini eksiksiz olarak yapan programın ilk modülü anlatılmaktadır. Bu çalışmada fiil çekimleri modülünün nasıl kullanılacağı ile ilgili bilgilendirmeye yer verilmiştir. Gelecek sayılarda Ruhulkuran programının diğer yönleri detaylı olarak açıklanıp kullanıcıların hizmetine sunulacaktır. Program ücretsiz olarak indirilip kolayca kullanılabilecektir.

Medhal bünyesinde hazırlıkları ve çalışmaları yapılan diğer yayın ve projeler hakkındaki bilgiler de gelecek sayılarda bu sayfalarda siz değerli okuyuclarımızın ilgisine sunulacaktır. Farklı ve yeni projelerle karşınıza çıkmak ümidiyle sizleri Allah’a emanet ediyoruz.