27 Şubat 2018 Sayı 117 Sayı 117
Var Yok

Varını yoğunu giriş sayfasında gösteren bir dergide içindekiler yazısına gerek yok sanırım. Bu nedenle bu haftadan itibaren medhaldergi’nin medhal bahsinde daha çok haftanın gündemine ve çalışmaların seyrine yer vermeye çalışacağız. Haftalık olarak yazıya dökülenlerden daha fazlası sessizlikle gölgeleniyor.

İşsizlik semineri bu hafta iddialı bir cümle ile başlıyor: işsizliğin sebebi işçilik sistemidir. İlk okuyuşta garip gelen bu cümle farklı bir ekonomik sistemin kapısını aralıyor. İnsana ve ekonomiye bakışın yeniden şekillenmesi gerektiğini ifade ediyor. Geçen hafta insan sadece diğer varlıklardan ayrıldığı özellikleriyle ele alınmıştı, bu hafta ise bu özelliklerinin nasıl değerlendirilebileceği konusuna kısa bir giriş yapılıyor. Dr. Bünyamin Demir, Abdulkadir Altınhan, Mehmet Seyyar ve fakir şerhleriyle işsizlik dosyasında yer alıyorlar. En kapsamlı dosya Dr. Bünyamin Demir tarafından kaleme alınmış.

Bu sayıda tefsir yeni bir başlık olarak kayıtlara giriyor. Daha önce hazine sandığında yazılarına yer verdiğimiz Dr. Hasan Özket Adiyat suresine konu alan çalışmasıyla bu bölümün ilk konuğu. Adiyat suresini seçim faaliyeti olarak yorumlayan yazarımız daha önce de benzer mahiyetteki notlarla okuyucu karşısına çıkmıştı. Fakat bir noktada ilmi diğer çalışmalardan ayırt etmek gerekiyor. Gönül ister ki zamanla tüm çalışmalar ilmi disiplinlerle yoğrulsun.

Elektronik de olsa haftalık bir dergi çıkarmanın hem yazarlar açısından hem de editör açısından kendine göre zorlukları var. Bu nedenle zaman zaman bölümlerde ve yazılarda değişiklik olabiliyor. Okuyucunun bunu bilmesinde de fayda var.

Bu sayımızdan itibaren sitemiz daha kullanışlı bir yapıya kavuşmuştur. Arşivimiz büyük oranda kullanımdadır. Ayrıca yazar ismine tıklandığında doğrudan yazarın arşivine ulaşmak mümkündür.

Her türlü görüş ve öneri de rahatlıkla iletişim kanalıyla editöre iletilebilmektedir.

Hayırda hep yeni bir adım atabilmek duasıyla…