27 Şubat 2018 Sayı 117 Sayı 117
Dünyadan, medhal'den

Kıymetli okuyucularımız;

mehdaldergi’nin 8. sayısı ile karşınızdayız.

Ülkemiz ve dünyamız, gündemiyle aynı hızda olmasa da değişiyor. Son olarak bilgi ile iktidar ve sermaye tekelleri arasındaki karmaşık mücadeleye şahit olduk, ve süreç hala devam ediyor. Türkiye’de ise son bir iki gündür öğrenci eylemleri gündemde.

Devletlerin ve sermayenin binbir entrikayla üzerini örttüğü gerçeklerin özgür dünya tarafından öğrenilmesi temelde bir Amerikan rüyası gibi duruyor. Sadece bu konuyla ilgili yapılmış onlarca film var. Basın özgürlüğü, ifade özgürlüğü, devletin hesap verebilirliği üzerine kimse sözü bir başkasına bırakacak kadar mütevazı ve vicdan sahibi değil. Filmlerin afilli, gerçek hayatın sönük simaları olarak bildiğimiz sanal güçler ise yüksek bir sesle sahnedeler bu defa. Diplomasi hangi ayın hangi gününde bilinmez, ama siber savaşların sesi belki de ilk defa bu kadar çok duyuluyor. Hep sistemler için birer sigorta ve denek olarak görülen, internetin kanalizasyonlarında yaşayan insanlar seslerini yükseltiyor ve taraf oluyorlar. Talepleri siyasi veya ideolojik olmaktan biraz daha öte; sadece bilginin açıkça yayılabilmesini istiyorlar.

Yeni ile başlayan tüm çağları toprak üzerinde düşünüyoruz. Belki de vicdan sahibi hemen her insanın özlediği devrimi başka yerlerde başka şekillerde arama zamanı gelmiştir.

Medhaldergi’ye esas teşkil eden çalışmalar devam ediyor. Yalnız bu hafta Dr. Bünyamin DEMİR askerlik görevini yapmak üzere aramızdan ayrılıyor. Görevi süresinde imkanlar dahilinde bizimle beraber olması ortak duamızdır.

Çalışmalar açısından ilginç bir haftaydı. Süleyman Karagülle işsizlik bahsinde ortaklıkları ve kayıtları anlatırken bir parantez açarak Bakara 282. ayete kısaca değindi. Devamında işletme senedi ile mal senedi üzerine bir tartışma çalışmanın hararetini yükseltti. Anlaşılan o ki formüller ve grafikler üzerinde daha detaylı bir çalışmaya ihtiyaç var.

İşsizlik çalışması bağlamında yazılması hedeflenen kitapla ilgili olarak en azından bir taslak hazırlanması hala büyük bir ihtiyaç. Gelecek haftalarda bu çalışmanın nasıl yapılabileceği üzerine bir yazı yazılabilir.   

Tefsir seminerinde bu hafta Hümeze suresi konu edildi. Dr. Hasan Özket’in sureye ilişkin son tespiti, henüz sureyi anlayacak bilgi düzeyinde olmadığımız şeklindeydi. Ki kendisi de bu hafta takvimler üzerine yapılmış bir çalışma ile katılıyor bizlere.

Abdulkadir Altınhan da İdris Küçükömer’in meşhur çalışması Düzenin Yabancılaşması perspektifinden günümüz siyasetini değerlendiriyor.

Kervan yürüyor, evet, lakin eksikler göze değil, gönle batıyor…

Görüşmek üzere…